Loader

RODZAJE ZAJĘĆ

JOGA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Wstęp do jogi to zajęcia jogi dla osób początkujących oraz tych, które znają już dobrze pozycje jogi, ale pragną odświeżyć sobie jej podstawy i cenią sobie spokojne zajęcia nakierowane na regenerację kręgosłupa. Na zajęciach poznasz podstawy budowania pozycji (asan), zasady kontrolowania oddechu (pranayamy), kierowania swojego wzroku (drishti) oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas praktyki angażując mięśnie głębokie (bandhy). Po delikatnej rozgrzewce na zajęciach spotkamy się z kilkoma asanami, które będziemy krok po kroku rozpracowywać, a podczas kolejnych zajęć powtarzać, tak, by nasze ciało poczuło się w tych pozycjach komfortowo, rozluźniło się, ale też wzmocniło, oddech pogłębił, a umysł zrelaksował.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z jogą – warto zacząć praktykę od tych zajęć, na których poznasz podstawy, aby pójść dalej gdzie ciało poprowadzi.

JOGA PORANNA

Rozpoczęcie dnia jogą jest najlepszym co możemy zrobić dla siebie, swojego ciała i umysłu. Joga poranna to zastrzyk pozytywnej energii na cały dzień, na jakość myślenia, zachowanie oraz odbieranie rzeczywistości. Zajęcia zaczynamy od łagodnych ruchów, stopniowo zwiększając ich intensywność i dynamikę. Twój sposób oddychania ma znaczący wpływ na funkcjonowania systemu nerwowego, a pogłębiony oddech i odpowiednia ilość tlenu zagwarantują wspaniały dzień. W ten sposób rozpoczniesz dzień ze spokojem, harmonijnym oddechem, rozciągniętym, przebudzonym i silnym ciałem. Kiedy siadasz na macie i zasiewasz ziarenko pozytywności w twoim umyśle każdego poranka sprawiasz, że przez następne godziny dysponujesz czasem, aby to ziarenko podlewać swoimi myślami, słowami i czynami.

VINYASA YOGA

Vinyasa Yoga jest dynamicznym rodzajem jogi, łączącym w sobie ruch i oddech, w celu osiągnięcia równowagi w umyśle i ciele. Właściwe połączenie ruchu i oddechu (flow) ułatwia wykonanie i pogłębienie pozycji, nadaje płynność ruchowi oraz pomaga w koncentracji, dlatego przypomina taniec i medytację w ruchu. Podczas praktyki poruszasz swoim ciałem, pilnując jednocześnie, by być mocno świadomym każdej chwili i każdego ruchu. Vinyasa Yoga dzięki swojej różnorodności jest jednym z najbogatszych stylów jogi, który może mieć realny wpływ na właściwe kierunkowanie Twoich działań i relacji – z innymi ludźmi, ze sobą i z całym światem.

Na poziomie fizycznym Vinyasa wzmacnia i rozciąga mięśnie. Poprawia przemianę materii, rozgrzewa i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Na poziomie psychicznym daje wewnętrzną równowagę, lekkość i energię. Dzięki niej lepiej rozumiemy i łatwiej akceptujemy zmiany, które czekają na nas także, gdy już zejdziemy z maty.

YANG YIN YOGA

Zajęcia Yang Yin Yoga rozpoczynamy dynamicznymi przejściami między pozycjami (asanami), połączonymi oddechem, a kończymy nastrojowo przy świetle świec. Yang Yin Yoga to połączenie dynamicznej – pobudzającej, wzmacniającej praktyki – Yang i spokojnej, której zadaniem jest uczynić nas zdrowszymi i spokojniejszymi – Yin. Praktyka Yin pozwala na dotarcie do tkanek mniej elastycznych niż te, które są aktywowane w dynamicznych stylach jogi, jak stawy i powięzi. W drugiej części zajęć będziemy szukać otwarć, szczególnie w biodrach, dolnej części pleców i klatki piersiowej. Poszukamy harmonii i równowagi, otwierając i oddychając, a przede wszystkim słuchając swojego ciała. Impulsem do rozciągania i uelastyczniania tkanek są określone asany, a w szczególności czas trwania w asanie od 3-5 minut. Yang Yin Yoga jest dla wszystkich- bez względu na wiek, tryb pracy czy znajomość innych praktyk jogi. Są to zajęcia, podczas których uelastycznisz swoje ciało oraz zrelaksujesz się i rozciągniesz.

JOGA ROZCIĄGAJĄCA

Joga rozciągająca to zajęcia na których dużo uwagi poświęcimy rozciąganiu. W pierwszej części skupimy się na płynnych przejściach między jedną pozycją (asaną) zgodnie z rytmem naszego oddechu, a w drugiej na uelastycznianiu mięśni i ścięgien oraz zwiększeniu elastyczności stawów.

Zajęcia Joga rozciągająca są idealne dla osób uprawiających różne rodzaje sportu – częste treningi wzmacniają siłę mięśni, równocześnie jednak sprawiają, że mięśnie kurczą się, stają się twarde i mniej elastyczne. Słabe lub nierównomiernie rozciągnięcie mięśni powoduje ograniczenie fizjologicznego zakresu ruchu oraz pogorszenie postawy. Joga rozciągająca przeciwdziała temu procesowi, niwelując sztywność ciała. Jednocześnie działa wzmacniająco na mięśnie, ścięgna i więzadła, co w połączeniu ze zwiększeniem elastyczności sprawia, że stawy mogą pracować w pełnym zakresie ruchu.

Większa mobilność oraz prawidłowa sylwetka wpływają na właściwą technikę biegania, na długość kroku i lepszą koordynację ruchową, a w konsekwencji pomagają osiągnąć lepsze wyniki sportowe. Ważne jest zatem dwutorowe działanie: wzmacnianie oraz rozciąganie. Pozwala to na utrzymanie ciała w optymalnej formie.

Poprzez pracę nad zwiększaniem zakresów ruchu, a także elastyczności stawów, mięśni i ścięgien zmniejszasz ryzyko wystąpienia kontuzji. Natomiast dobrze dobrane asany pomagają rozluźnić i odprężyć mięśnie, co poprawia komfort i samopoczucie, a także niweluje ból mięśni następnego dnia.

JOGA KRĘGOSŁUPA

Bolą Cię plecy? Przyjdź na sesję jogi kręgosłupa.

Joga kręgosłupa jest szczególnym podejściem do ćwiczenia jogi kładącym nacisk na radzenie sobie z problemami bólów kręgosłupa i pleców. W jodze kręgosłupa kładzie się nacisk na wykonywanie ćwiczeń odciążających i wyciągających kręgosłup oraz regulujących i wyrównujących napięcie mięśni odpowiedzialnych za stabilność kręgosłupa. odpowiednio dobrane asany (pozycje) powodują z jednej strony zwiększenie wytrzymałości mięśni, a w niektórych przypadkach także przyrost masy mięśniowej. Z drugiej strony mogą spowodować zmniejszenie i wysmuklenie mięśni nadmiernie rozwiniętych. Ostatecznym efektem jest ukształtowanie masy mięśniowej na poziomie warunkującym harmonijne funkcjonowanie ciała przy jednoczesnym poniesieniu ogólnej wytrzymałości. Warto w tym miejscu dodać, że treningi jogi wzmacniają także system nerwowy i tym samym zapobiegają zapaleniom nerwów.

Joga na kręgosłup działa antystresowo i relaksująco. A przecież nie jest tajemnicą, że wiele schorzeń kręgosłupa wynika z długotrwałego stresu i napięcia.

ASHTANGA YOGA

Ashtanga Yoga to styl jogi, w którym asany ułożone są w ściśle określone sekwencje zwane seriami. W założeniu pozycje w seriach ułożone są tak, aby tworzyć ciągłą jednolitą całość pozwalającą na sprawne i płynne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej. Poza tym, każda seria skomponowana jest tak, aby przygotować praktykującego do następnej. W założeniu mają one tworzyć płynną, jednolitą całość pozwalającą na rozwój oraz dążenie do harmonii ciała i umysłu. Tradycyjnie asan i serii uczy się stopniowo. Nauczyciel przekazuje uczniowi kolejne pozycje, dopiero wtedy, kiedy ten opanuje poprzednie. Doskonalenie wykonywania asan opiera się na ich powtarzaniu. Opanowaną część sekwencji powtarza się na każdej praktyce od początku, aż do opanowania całości. I tak też po opanowaniu pierwszej serii uczeń może przejść do poznawania drugiej itd. Idea praktyki ashtanga vinyasa jogi jest taka, aby uczeń opanował sekwencję asan i mógł praktykować ją pod okiem nauczyciela w tempie swojego oddechu utrzymując na nim pełną koncentrację. Ten sposób praktyki to mysore.

JOGA KLASYCZNA IYENGARA

Iyengar yoga to praktyka oparta na precyzji wykonywania asan, w zgodzie z anatomią człowieka.

Wykorzystywanie pomocy takich jak klocki, paski czy wałki umożliwia każdej osobie prawidłowo wykonywać pozycje, bez względu na poziom zaawansowania. Cała uwaga skoncentrowana jest na pracy w pozycji, a dzięki dbałości o szczegóły w dużym stopniu jesteśmy w stanie rozwinąć świadomość swojego ciała. Efekty swojej pracy można zauważyć nie tylko podczas praktyki ale również na co dzień, pozwala zachować prawidłową postawę ciała. Praktyka tej metody nie tylko pozwoli Ci utrzymać zdrowe ciało ale pomoże też zachować spokój na poziomie psychicznym.

JOGA DOJRZAŁA 60+

Joga dojrzała charakteryzuje się odpowiednim dopasowaniem ćwiczeń do potrzeb i możliwości seniorów. Dzięki temu w zajęciach mogą brać udział nawet osoby, które nie mają dobrej kondycji fizycznej oraz nie są rozciągnięte. Ćwiczenia przebiegają zawsze w przyjaznym dla uczestników tempie i stanowią sprawdzony sposób na poprawienie samopoczucia i witalności. Joga dojrzała stanowi więc doskonałą metodę prewencyjną dla depresji starczej.

Jogę można określić jako trening dla ciała i duszy, dlatego szybka stała się ona rodzajem aktywności na miarę naszych czasów. Praktykowanie ma nie tylko duży wpływ na samopoczucie, ale również lepsze zrozumienie swojego ciała i samodyscyplinę. Joga dojrzała jest dopasowana do ich potrzeb i możliwości, dzięki czemu jest bezpieczna oraz zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Podtrzymywanie prostej postawy ciała, wzmocnienie mięśni oraz poprawa samopoczucia to jedynie kilka zalet jogi dla seniorów.

Dodatkowe korzyści z regularnego praktykowania to:

  • poprawa krążenia krwi,
  • wsparcie w przywracaniu naturalnej ruchomości stawów,
  • łagodzenie bólów stawów i kręgosłupa,
  • zwiększenie samoakceptacji.

Dodatkowo ćwiczenia jogi w grupie stanowią doskonałą okazję do spotkania z rówieśnikami, co odgrywa kluczową rolę dla ogólnego samopoczucia, chęci i zadowolenia z życia. Częste praktykowanie jogi pozwala usprawnić funkcjonowanie całego organizmu i opóźnić procesy starzenia, dlatego jest ona skutecznym i w pełni naturalnym sposobem na odmładzanie.

JOGA NIDRA

Joga nidra to praktyka, która może być szeroko zastosowana we współczesnej rzeczywistości, dla polepszenia jakości ludzkiego życia. Joga nidra jest swoistym lekarstwem dla świata oszalałego napięcia. Może być praktykowana przez wszystkich, w każdym wieku, jest sprawdzona naukowo i wielokrotnie testowana. Celem praktyki jogi nidry jest otworzenie się na to, co przychodzi w danej chwili, bycie obecnym ‘tu i teraz’ i pozwolenie na swobodny przepływ wszelkich wrażeń. Dla tej samej osoby, za każdym razem, będzie to inne doświadczenie ze względu na zmienność naszego stanu psychofizycznego i warunków, w których praktykujemy. Ponadto każdy przeżywa je na swój sposób.

Korzyści przy konsekwentnej praktyce:

  • rozluźnienie/relaksacja – joga nidra jest najlepszą metodą głębokiej relaksacji, uspokaja się system nerwowy, dzięki czemu organizm przechodzi w tryb regeneracji i odpoczynku. Po praktyce świadomego relaksu wyraźnie i natychmiastowo poczujemy odświeżenie ciała i umysłu. Wchodzimy w stan, w którym czujemy się zregenerowani, jak po dwugodzinnej drzemce. Mówi się, że 1 godzina jogi nidry odpowiada 4 godzinom snu;
  • medytacja – joga nidra jest techniką medytacyjną, medytacja działa poprzez wykorzystanie powtarzających się bodźców do wywołania reakcji w umyśle i ciele. Przenosząc świadomość do wrażeń w ciele zapominasz o wrażeniach ze świata zewnętrznego. To pomaga skupić uwagę do wewnątrz;
  • redukcja poziomu stresu, ale także zwiększenie odporności na stres;
  • sen – joga nidra powoduje i polepsza głęboki sen. Jest to naturalny środek uspokajający, który radzi sobie z bezsennością;
  • psychiczno-fizyczna odnowa – joga nidra także odnawia i regeneruje cały ludzki organizm i fizyczny, praniczny i mentalny poziom człowieka;
  • ekspolarcja umysłu – joga nidra otwiera uśpiony potencjał umysłu i psyche, rozwija kreatywność;
  • pomaga zdystansować się do schematów, koncepcji świata i projekcji umysłu;
  • rozwija umiejętność obserwowania swoich myśli z pozycji świadka;
  • uczenie się, edukacja i inteligencja – joga nidra to potężne narzędzie edukacyjne. Drogą badania i testowania wykazano, że przynosi niesamowitą poprawę zarówno w przyswajaniu, jak i zachowaniu informacji ze źródeł zewnętrznych, podnosi inteligencję.

Praktyka jogi nidry, jest profilaktyką i jest przeznaczona dla osób zdrowych psychicznie, w powszechnym znaczeniu tego wyrażenia.

Przy poważniejszych schorzeniach, szczególnie chorobach psychicznych, praktyka zawsze powinna być poprzedzona konsultacją zarówno z lekarzem, jak i doświadczonym nauczycielem jogi.

Jogę nidrę wykonujemy w całości na leżąco w pozycji shavasany, w wygodnym, luźnym ubraniu (niekoniecznie jogowym).

Warto zabrać ze sobą swój ulubiony koc (pod plecy i do przykrycia), poduszkę na oczy jeśli masz 🙂